Telegram’a DDoS saldırısı

Ünlü şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram, şu sıralar DDoS saldırısına maruz kalıyor. Şirketin CEO’su ise bunun arkasında Çin hükümetinin olduğunu söylüyor. Peki neden?

Black Friday protestosu!

Bilindiği gibi şu sıralar Hong Kong‘da geniş çaplı hükümet karşıtı protestolar gerçekleştiriliyor. Bu protestolarla eş zamanlı olarak Telegram’a düzenlenen DDoS saldırısı ise şüphesiz birincil niyet olarak akıllara Çin hükümetini getiriyor. Zira protestocuların Telegram üzerinden organize olduğu bilinirken, Telegram CEO’su Pavel Durov ise yaptıkları araştırma neticesinde, Çin’in işin içinde olduğunu bahis ediyor. Zira saldırının arkasındaki IP adreslerinin öyle birçok Çin kaynaklı.

Buna karşın ise şimdilik Çin tarafından konuyla ilgili bir izah etme yapılmış yok. Konunun aydınlığa çıkması için bütün bir soruşturma yapılması bekleniyor. Ama eğer Çin sahiden de DDoS saldırısının arkasındaysa, ülkenin nüfusunu teftiş aşağıda yakalamak için dış hizmetlere müdahale ettiği ortaya çıkacak ve bu da Çin’in Rus hükümeti ile karşısında karşıya kalmasına bir anlamda sebep olabilir.

İLGİLİ HABER Huawei’ye sırtlarını döndüler Önceki HaberOyun Severlere Sürpriz Zula Altını Sonraki HaberGoogle’ın SOS Alerts Hizmeti Gelişiyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir