Google SOS Alerts yenileniyor

Google gerçekten sizleri tehlikelerden korumak istiyor. Bu amaçla da işyeri, 2 yıl önce hizmete soktuğu SOS Alerts sistemini güncelliyor. Google’ın SOS Alerts sistemi zaten lokal bölgenizdeki doğal afetlerden farkında olmak için kullanılabilmekteydi ve artık sizi tehlikeden uzaklaştırmak için de yönlendirmeye başlayacak.

Efsane, Netflix’e geliyor

Google, SOS Alerts’i 2017 yılında kriz hemen insanlara yardım etmek için başlatmıştı. SOS Alerts, Arama ve Haritalar genelinde çalışarak, yakın bölgelerdeki doğal afetlerden insanları haberdar ediyor. Bu bilgilendirme işlemi haber güncellemeleri, tezgâhtar olacak telefon numaraları ve daha o kadar çok bilgiyi içeriyor.

The Keyword üzerinde açıklandığı üzere Google derhal SOS Alerts’i değişik şekillerde güncelleniyor. Eklenecek en kayda değer şeyler arasında kasırga varsayım konileri, deprem sallantı haritaları ve sel uyarıları gibi görsel bilgiler bulunuyor. Eğer bir fırtınanın yolu üzerindeyseniz, fırtınaya yaklaşan günler içerisinde Google size bir kriz bilgilendirme kartı sunacak. Bu kart ile fırtına tahminine yöneltilecek ve gerekli olan bilgilerin yanı sıra fırtınanın yolunu da görebileceksiniz. Bir depremin yaşanmasının peşinde da Google bir kriz bilgilendirme kartı sunacak. Bu kart da depremin sallantı haritasını (merkez noktası, şiddeti ve etkilenen alanı gösterecek) gösterecek. Böylelikle de yaklaşık olarak depremden etkilenen kişileri öğrenebileceksiniz.

Ayrıca beklenen şiddeti içeren sel uyarıları da geliyor. Fırtına ve deprem bilgilendirme kartları küresel olarak kullanılabilecekken, su baskını uyarıları Google’ın söylediğine tarafından “su baskını ile ilgili küresel can kayıplarının %20’sinin yaşandığı” Hindistan ile sınırlı olacak.

Son olarak da, belki de en önemlisi, Google Maps bundan böyle sizi tehlikeden uzağa yönlendirecek. Eğer Google, kriz durumundan etkilenen bir alana ilerlediğinizi düşünürse size bir uyarı gönderecek ve sizi “sorun yaşanan alandan uzaklaştırmak için” elinden geleni yapacak…

Önceki HaberTelegram’a Çin’den DDoS Saldırısı! Sonraki HaberNetflix’ten Russian Doll Hayranlarına Müjde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir