Dijital asistanlar cinsiyetçi mi?

Dijital asistanlar cinsiyetçi mi?

YouGov‘un 1.000 İngiliz akıllı ev hoparlörü sahibini ele alan bir araştırmasına kadar akıllı hoparlörler, erkeklerin verdiği komutları, kadınların verdiği komutlara kadar daha doğru anlıyor. YouGov, bayan akıllı hoparlör sahiplerinin üçte ikisinin (%67), cihazların aynı şeyi söyleyen erkek sahipleri daha iyi anladığını söylediğine aksan yapıyor. Hatta bazen, hoparlörlerin kadınların “en kolay bir ses komutuna dahi yanıt veremediği” söyleniyor.

“Dijital kolaylık”, çileden çıkardı

Erkeklerin %46’sı, cihazlarının “arada bir” ya da “hiçbir vakit” başarısız olduğunu söylüyor. Deneyimleri bu yönde olan kadınların sayısı ise sadece %32 oranında.

Araştırmacılar bununla beraber kadınların akıllı hoparlörlerle daha kibar hitabe eğiliminde olduklarını ve yüzde 45’lik bir kesimin tekrar tekrar “ya da” çoğu kez “lütfen” ve “teşekkür ederim” ifadelerini kullandıklarını belirtiyor.

Erkek ve bayan kullanıcıların verileri arasındaki bu tutarsızlık, bazı iddialara tarafından Alexa veya Siri gibi dijital asistanlarının eğitimindeki önyargıların bir sonucu olabilir. Programcıların yapay zekayı başlıca olarak erkek seslerine cevap vermesi için eğitmiş olması, bu cins dijital asistanların gelecekte bayan seslerini tanımakta zorluk çekmesine niçin olabilir.

Fakat herkes bunun böyle olduğuna inanmıyor. Bir görüşe göreyse, kadın seslerinin erkek seslerine göre daha artı farklılık göstermesi, zeki hoparlörler için komutların ayırt edilmesinde güçlük çıkaran bir şart olabilir.

Ola Ki de bu tutarsızlıkla mücadele etmenin en kolay yolu, geliştiricilerin “ilk elden ham dalga biçimlerinden öğrenen modeller yapı etmeleri” ve AI asistanlarına, öğrenecekleri insanların konuşma seslerinin daha farklı alanlara yönlendirilmiş örneklerini sunmalarından geçiyor.

Önceki HaberMicrosoft Paint’e Yeni İşlevler Geliyor!  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir