ASUS’tan özel ROM açılımı

Pek fazla Android telefon üreticisi cihazlarını güvenlik adına kapalı geliştirme süreçlerine güvenirken, kendi imalatçı yazılımını koymak isteyen meraklılara hitap eden cihaz üreticileri de bulunuyor. ASUS artık bunlardan biri.

Milyonlarca Android’i vuran tehlike

Şirket, LineageOS, CarbonROM, OmniROM ve TWRP dahil elde etmek üzere ZenFone 6 üniteleri ile ROM geliştirme ekiplerine yardımcı olmak için XDA ile işbirliği yaptı. Hem, resmi olmayan Google Kamera port’u gibi projelerin arkasındaki birey geliştiricilere de ulaşılacak.

Bu, devlete ait bir geliştirme programı değil. Aksine, ASUS’un attığı bu adım özel ROM topluluklarını bu şekilde desteklemenin etkilerini ölçecek bir “test”den ibaret. OnePlus ve Xiaomi’ye ait olan Poco markaları geçmişte buna benzer girişimlerde bulunmuştu.

Bu uğraş, ASUS’un liderliğe karşın hamlelerinin yeni bir parçası olarak deneyimli  kullanıcılara olan yeni yaklaşımını yansıtıyor. Şirket, cihazların üstünde maksimum denetleme sahibi olmayı isteyen insanlara hizmet vermek istiyor ve bu da dinç bir ROM topluluğunun sağlanması anlamına geliyor. Ama hatırlatmak gerekiyor oysa ASUS’un tüm topluluklara her konuda muavin olacağının garantisi değil. Bunun yanına çoğu kullanıcı bazen yeni telefon almayı tecil etmek nedeniyle LineageOS gibi ROM’lar kurarak cihazları için üreticiler tarafından sunulan yardım sürecinin ötesinde de Android güncellemelerini almaya devam edebiliyorlar. Bu sebeple ASUS’un bu hamlesi, Android dünyasında çok yaygın görülmeyen bir sadakat durumunu da özendirme edebilir. Huysuz takdirde Android cihazlarını kullanan öyle fazla kullanıcının sıklıkla diğer Android üreticilerinden gelen yeni modellere yöneliyor olduğu aşina bir gerçek.

Önceki HaberChromium Edge de “Susturacak” Sonraki HaberGenesis Küçük İçin 12 Oyun Daha Açıklandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir